FAQ – Na co se nás často ptáte (a my odpovídáme)


FAQ – Na co se nás často ptáte
(a my odpovídáme) – je rubrika, kde se budeme postupně pokoušet odpovídat na nejčastější dotazy, které od vás k nám směřují ať již telefonicky, e-mailem nebo přes Facebook. Proto neváhejte, výše uvedené zdroje použijte a my vám co nejdříve odpovíme! 🙂

Vaše škola funguje teprve tři roky, je spolehlivá?

Výuka tuiny v sálku Shanti Yoga Studia (ve stejných prostorách jako TCM Academy)

Každá škola prošla obdobím, kdy fungovala teprve rok nebo dva… s tím nic nenaděláme, takový je přirozený vývoj ve veličině zvané čas a svými aktivitami ve prospěch a kvalitu naší školy můžeme jen doufat, že nám věnuje důvěru každý školní rok takový počet studentů, abychom TCM Academy mohli kontinuálně provozovat, a tak byli na “vzdělávacím trhu” nejen roky dva, ale i deset a třeba i déle :-).

Jaký je rozdíl mezi TCM Academy a ostatními školami TCM?

Úvod do tuiny v 1. ročníku oboru Diagnostik TCM

Předně musíme rozlišovat typy škol TCM. Protože ne každý zájemce o studium má možnosti (časové, finanční, vzdálenostní) studovat na takzvaně prestižních školách TCM u nás, které samozřejmě jsou v Praze (a z jejichž studentů jsme my oslovili a vybrali ty nejlepší absolventy, aby učili u nás…), je vhodné srovnávat TCM Academy s “menšími” školami, jež sídlí v Brně, Olomouci, HK a dalších městech a které nabízejí jedno až dvouleté studijní programy. Dále vizte níže další otázky.

Na jaké kvalitativní výši se v rámci jedno až dvouletých škol TCM v ČR nachází TCM Academy?

My se domníváme, že na špičce. Máme k tomu několik důvodů:
  • během prvního roku našeho fungování jisté nejmenované školy přešly od svých dvouletých programů s obecnými názvy jako Tradiční čínská medicína k přesnějšímu označení, v němž se naprosto jednoznačně inspirovaly naším studijním konceptem – najednou se vynořily a již od jara roku 2016 (a tedy půl roku poté, co startoval náš první dvouletý běh Diagnostik TCM) se nabízejí programy jako Diagnostika TCM, což nápadně připomíná náš vstupní povinný obor k terapeutickým disciplínám Diagnostik TCM (bohužel evropský právní systém nám neumožňuje opatřit ochrannou známkou slovní spojení Diagnostik + TCM, takže tomu můžeme jen přihlížet a věřit, že lidé poznají a sdělí si zkušenosti s kvalitní výukou…). Vzhledem k tomu, že tento urychlený krok učinily i školy s 20letou existencí, se domníváme, že náš nápad rozdělit studium do zvládnutelných etap (ekonomicky, ale hlavně časově) představuje jednoduše ten správný postup pro zájemce o studium z řad široké veřejnosti.
  • řada škol nabízí studium pod vedením jednoho či dvou stále stejných lektorů. My jsme od začátku věděli, že profesní lektorské zázemí TCM Academy musí tvořit více profesionálních terapeutů a učitelů TCM (plus učitelů moderní medicíny) nejen pro časovou vytíženost, ve kterou doufáme, jakmile se otevřou terapeutické disciplíny, ale také proto, že máme zájem, aby u nás učili lidé s různými zkušenostmi, přístupy a pedagogickými metodami, protože tak mohou naši studenti načerpat co největší šíři nejen znalostí, ale právě i přístupů a dovedností.
  • naši lektoři jsou absolventi prestižních (nejen) pražských škol (nejen se zaměřením na TCM), které za léta své existence učinily tu nejtěžší průkopnickou práci. Díky jejich výuce nabízíme evropskou kvalitu na moravskoslezské půdě, na což jsme hrdí. Do budoucna s rozšiřováním oborů počítáme i s tím, že do pozic lektorů oslovíme naše vlastní absolventy, u kterých ručíme za jejich vzdělávání a profesní i lidskou úroveň.
  • každoročně k nám z jiných škol TCM v ČR přecházejí studenti, kteří nebyli spokojení s původní výukou a rozhodli se dokončit (nebo začít) studium u nás.
Budu moci po vystudování u vás praktikovat oficiálně tradiční čínskou medicínu?

Ne. Budete ji moci praktikovat pod předmětem podnikání Služby – Poradenství v oblasti zdravého životního stylu, případně pod oborem podnikání Masáže (nutno získat certifikaci maséra u MŠMT – dostudování zprostředkováváme u spřízněné masérské školy).

Pokud chcete skutečně oficiálně praktikovat TCM, připravte se na studium TCM (Praha, Hradec Králové) a dostudování zdravotnického vzdělání (pokud jste zdravotníci, máte velkou výhodu). Toto studium budou zajišťovat jiné školy TCM v ČR.

Současná legislativa vyloučila z oficiálního praktikování TCM všechny, kdo nemají zdravotnické vzdělání. “Hrací hřiště” je zatím velmi nepřehledné, čekáme na další informace, které postupně zveřejňujeme. Udělat si představu o situaci můžete v tomto článku:

Akreditace a praktikování TCM v ČR

Může se mi stát, že vystuduji úvodní obor Diagnostik TCM a že pak nebudu mít na výběr z více možností studia terapeutických disciplín, ale jen z těch, na které se přihlásí dosavadní absolventi?

Ano. Snažíme se všemi způsoby, jak to lze, usnadnit lidem studium školy druhé šance tak, aby se nedostali do situace, v jaké jsou studenti pražských škol tohoto typu, kde při zaměstnání studujete šest disciplín dohromady (diagnostiku + 5 terapeutických, zatímco u nás jednu) za mnohonásobně vyšší peníze.
***
Plusy a minusy studia tří až pětiletých škol TCM
  • Při běžném životním režimu tito studenti (obzvlášť z jiných končin republiky, kdy navíc platí cestovné, ubytování a stravu) končí často psychicky i finančně zhrouceni – pokud samozřejmě nemají možnost dát si oddych a věnovat se pár let pouze studiu, často s rozpadlými rodinami.
  • jestliže studium ukončíte například po dvou letech, končíte bez diplomu a nemáte v ruce nic – prostě jste nedostudovali. U nás je nejdelší studijní program dvouletý a z každého ukončeného studijního programu dostanete certifikaci.
  • Z úvodních až 150 lidí v přípravkách víceletých škol s kontinuálním programem studia (bez studijních bloků a oboru, které nabízíme my) jich studium úspěšně ukončí zhruba 15-20 (při nákladech na dobu, kdy studovali – často několik let – a které jim samozřejmě nikdo nevrátí a za které nemají žádný absolventský diplom). To není výmysl, to je realita.
***
Koncept výuky v TCM Academy
Teoretická výuka

Proto jsme se my pokusili vymyslet koncept vzdělávání takový, jaký nabízíme, a nabídnout postupné vzdělávání, kde máme v běhu první ročník a ostatní se bude postupně otevírat a rozšiřovat (s pražskými lektory-absolventy škol TCM Institut, 1. sinobiologická společnost a kvalitní brněnské školy (např. MUDr. Doris Danielové) kteří mnoho let vedou vlastní praxi TCM). Věříme proto, že řada lidí ocení možnost studovat v regionu (= doma), přestože budou (aspoň zpočátku, než bude dostatek studentů na pravidelné otevírání nejžádanějších terapeutických disciplín) studovat disciplíny postupně a třeba ne přímo tu, kterou chtějí  (v pražských školách čtyři /!/ disciplíny k té, kterou si člověk zvolí). Pro ty, kdo nebudou s nabídkou spokojeni, je v Česku řada dalších škol, kde je možné studovat vše. Je to však něco za něco: studium v Praze vás bude za 3-5 let stát přibližně 400 000 Kč (včetně pobytu, dopravy, stravy atd.), ale můžete si vystudovat vše najednou. V Brně jsou školy TCM, kde se studuje POUZE úvodní dvouletý obor bez specializací a diagnostik a z nichž nemáte kam dál pokračovat, leda začít znovu studovat pražské instituty znovu od začátku. Ačkoli toto některé brněnské školy vyřešily tím, že “opsaly” náš studijní program ;-).

***
Shrnuto
Takže pokud vám naše nabídka nevyhovuje, vždy máte možnost jít studovat do Prahy, případně zahraničí (např. Krakov, čínské univerzity TCM), kde náklady včetně ubytování a pobytu dosáhnou přibližně trojnásobku (v Číně samozřejmě mnohonásobku), ale kde si disciplíny vystudujete souběžně. Jsme si jisti, že si vyberete to, co bude nejbližší vašemu srdci, možnostem a touhám. Ostatně – tak by to mělo být!

Absolvoval/a jsem jinou (obsahem a délkou studia příbuznou) školu TCM v Česku. Mohu nastoupit do vašeho studijního programu?

Ano! Spolupráci a “výměnu” studentů třeba z důvodů větší geografické blízkosti a komfortu studentů vítáme! Ozvěte se nám (Kontakty) a domluvíme se!

Začali jste pořádat každoroční letní školu TCM. Mohou se jí účastnit i zájemci z řad širší veřejnosti?

Úvod do pulzní diagnostiky v rámci letní školy

Ano. S touto koncepcí letní školy dokonce pořádáme. Tato letní, prakticky zaměřená škola je přístupná všem zájemcům do kapacity naplnění nad počet studentů daného ročníku, kteří mají LŠ povinnou. V letošním roce (2016/17) činí kapacita zájemců z řad veřejnosti maximálně pět lidí. Zájemci z řad veřejnosti platí za LŠ více než studenti naší školy (ale řádově jen o cca 1 000 Kč), protože tím  upřednostňujeme účast našich studentů a také motivujeme zájemce zvenčí, aby se na naše studium přihlásili. Na atmosféru letních škol se můžete podívat tady.

Chci studovat obor moxování/baňkování. Proč nic takového nenabízíte?

Moxování akupunkturních bodů

Protože nabídku studia, respektive “studia”, takovýchto “disciplín” považujeme za klamavou reklamu. A to z toho důvodu, že ať už chcete využívat kteroukoli z výše uvedených metod a terapeutických možností, vždy musíte začít tím, že se řádně naučíte akupresurní (akupunkturní) systém člověka a – jeho diagnostiku! Nelze provozovat silné tepelné a bylinné působení moxami na pacientovi, aniž víte, jestli mu tím nezpůsobíte jiný zdravotní problém! Toto jsou tak zásadní věci, že u nás rozhodně nikdy neuvidíte nabídku “studia” moxování či baňkování (tedy samostatnou nabídku) – jejich studium je součástí nejen dvouletého oboru Diagnostik TCM, ale hlavně plánovaného víceletého studia tuiny.

Fonoforéza

Nicméně při pohledu na Kalendář akcí zjistíte, že nabízíme řadu víkendových, jednodenních či několikahodinových monotematických workshopů na téma dovedností TCM, kterých se můžete zúčastnit a v nichž můžete nabýt znalosti a dovednosti právě pro tyto dílčí součásti větších oborů TCM, jako je moxování, akupresura, reflexní terapie, su-jok, fonoforéza atd.

Proč nenabízíte studium tuiny?

Budeme toto studium nabízet (od školního roku 2018/19). Tuinu bude možné studovat jako 13měsíční disciplínu.

Masáž krční páteře – výuka tuiny na letní škole

Pokud jakákoli jiná škola TCM nabízí krátké studium tuiny, nevěřte jí a jděte za kvalitou! Obzvlášť pokud se chcete tuinou živit. Pak byste při neopatrné volbě svého vzdělavatele mohli dopadnout tak, že nějakého pacienta poškodíte a ponesete si právní i lidské následky. Buďte při volbě své školy obezřetní, pátrejte po referencích a studijní program čtěte s očima dokořán a zdravým rozumem v hrsti. Co vychází z důkladné znalosti akupresury (akupunktury) a diagnostiky TCM, nemůžete zvládnout za 2 měsíce studia… (atd.)

Co další disciplíny?

Ve školním roce 2017/18 jsme otevřeli první terapeutickou disciplínu (roční studium) – Dietetiku TCM. Tento obor jsme velmi pečlivě připravili se všemi participujícími lektory tak, abyste v něm získali nejen dovednosti a znalosti týkající se zdravého stravování podle čínské medicíny, ale abyste získali i povědomí o ájurvédě a také západních metodách stravování (ne vždy zdravých). Projdete informacemi o paleo dietě, vegetariánství, veganství, raw stravě, makrobiotice atd. Povedete si osobní dietetický deník, a to vše vymyslela garantka oboru tak, abyste mohli dietetiku aplikovat způsobem, jenž bude nejvhodnější pro středoevropské klima a suroviny.

Od školního roku 2018/19 si můžete vybrat z těchto terapeutických disciplín:

Základ je ovšem v diagnostice

Je nutné si uvědomit, že nemá cenu studovat dietetiku, tuinu ani další obory, pokud neumíte klienta diagnostikovat. Základ pro studium terapeutických disciplín tvoří Diagnostika TCM. Tu budeme od školního roku 2018/19 a v upraveném programu (prodlouženém o jeden víkend) samozřejmě znovu otevírat – v dalším 2letém běhu.

Mají vaši studenti ještě nějaké výhody?

Ano. Snažíme se jim vyjít maximálně vstříc také v tom, že mají slevy nejen na přednášky a workshopy TCM konané mimo studium našich oborů (nabídku najdete v Kalendáři akcí), ale také slevou na vybrané akce spřízněného Shanti Yoga Studia.

Mají vaši studenti možnost studovat v Číně?

Ano. V tuto chvíli na nabídce studijních pobytů v Číně pracujeme s našimi lektory. Nabídka bude připravena, jakmile se sejde deset studentů, kteří budou chtít do Číny odjet. V Číně jsme na spolupráci domluveni na Univerzitě v Nanjingu.

Jak zjistíme, že zaplacením zálohy a studia na TCM Academy “nekupujeme zajíce v pytli”?

Tím, že se k nám přijdete podívat – 14. září 2018 pro vás máme nachystán Den otevřených dveří, od října k nám můžete kdykoli po dohodě přijít nakouknout do výuky: pro každého zájemce o studium máme nabídku zúčastnit se bezplatně dvou hodin výuky během víkendových bloků dle vlastního výběru. Protože však této možnosti využívá stále více potenciálních (a my věříme, že budoucích) studentů, prosím, napište nám a domluvte se, kdy a zda je na výuce pro veřejnost volno.

Měníte lektory, někteří u vás přestávají působit a jiní přicházejí. Proč tato fluktuace?

Čchi-kung (Qi Gong) pro studenty TCMA i širokou veřejnost (čtvrtky v podvečer) v sálku Shanti Yoga Studia

Je to zcela přirozené. Jestliže lektorovi nebo nám nevyhovuje vzájemná spolupráce a představy o výuce jsou odlišné, projevil by se nesoulad mezi provozovatelkami a lektory ve výuce, a tudíž by se odrazil na studentech. Lektor, který má svou neměnnou představu o výuce, aniž by byl ochoten o ní s ostatními (lektory a provozovatelkami školy) diskutovat, v naší škole nemá místo. Jestliže případně dojde k tomu, že lektor opakovaně nesplní podmínky spolupráce s naší školou, je nutné se s ním rovněž rozloučit. Naši současní lektoři se s provozovatelkami školy pravidelně setkávají, mají o budování školy zájem a řeší budoucí i současné strategie tak, aby především byly studijně a profesně přínosné pro současné studenty. Ladné a přínosné fungování školy je možné jen tehdy, pokud jsou představy provozovatelů a lektorů shodné. Pouze pak lze budovat dlouhodobě úspěšný projekt.

Těšíme se na vás – ať už za námi občas přijdete na jednorázové akce, nebo se stanete našimi studenty!