Starověká čínská masáž guasha není v Česku příliš obecně známá. Patří k technikám reflexní terapie a v překladu znamená: gua – pohyb v jednom směru, škrábat a sha – špatný – znamená doslova seškrábat všechno špatné. Využívá se k tomu malá destička, s níž se ošetřují určité oblasti těla, obličeje a hlavy včetně různých bodů a reflexních zón.
Rozlišují se tři typy masáží pomocí guashy:
- preventivní
- kosmetická
- lékařsko-diagnostická
Technika
Masáž guasha skvěle kombinuje jednoduchost provedení s výbornou účinností. Terapeut při ní není nucen naprosto přesně lokalizovat akupunkturní bod, jak je tomu nejen při akupunktuře, ale také při akupresuře či moxování. Odpadá podkožní aplikace jehly, již v ČR mohou vykonávat oficiálně pouze lékaři, ani se žádným jiným způsobem nemusí působit na každý individuální bod zvlášť, protože ovlivňujeme poměrně velké léčebné zóny.
Navíc máte-li zkušeného učitele, naučíte se správně používat destičku během několika lekcí.
Aplikace
Masáž guasha zahrnuje tři hlavní způsoby expozice:
- xie-gua – rychlý pohyb se silným tlakem (metoda rozptýlení)
- bu-gua – pomalý pohyb s lehkým tlakem
- pyn-bu-xie – pomalý pohyb se silným tlakem
Používají se destičky různé konfigurace vyrobené z nefritu nebo z rohů čínských zvířat. Masáž se provádí za použití speciálního oleje.
Aplikace hlavní části guasha trvá 20 až 25 minut.
Působení
Ošetřovaná oblast nejprve silně zčervená a může se objevit pálení. Na pokožce se mohou v oblastech projekce patologického procesu vyskytnout hemoragické skvrny sha. Takovým způsobem se na pokožce ukazuje “odpad”. Jsou to místa s vysokým obsahem kyseliny mléčné. Skvrny mohou být téměř černé – jedná se o takzvanou neživou krev. Vzhled těchto skvrn může pacienta vystrašit, ale postup sám o sobě není obvykle bolestivý. Jen občas, když je patologický proces dlouhodobý a zanedbaný, jsou hemoragie velké a pacient může cítit bolest, která však zmizí bezprostředně po ukončení procedury.
Pozitivní přínosy masáže guaša
Masáž zlepšuje metabolické procesy v kůži a odstraňuje toxiny. Proto se pokožka po ukončení procedury očišťuje a otírá. Masáž guaša bývá často doplněna baňkováním a moxováním pelyňkovým doutníkem. Během dne by měl pacient pít teplou vodu, aby se toxiny mohly lépe vyplavit z těla ven.
Po masáži se může vyskytnout pocit velké únavy jako třeba po cvičení: účinek masáže guasha je srovnatelný s běháním na vzdálenost 20 km.
Na místě skvrn se následně vyskytují modřiny, které ovšem rychle mizí – během 2-3 dnů. Optimální frekvence ošetření je 1-2krát týdně po zmizení modřin z předchozí masáže. Léčebná kúra zahrnuje 10 až 20 sezení. Takovéto kúry je vhodné provádět jednou ročně.
Účinek masáže guasha často nastává již během průběhu masáže. Z tohoto důvodu je možné ji použít v akutní fázi onemocnění k odstranění ostrých symptomů. Proces léčby může projít nejprve zhoršením, pacient musí dopředu vědět to, že druhý den mohou jeho potíže zesílit a může se objevit i nepříjemný tělesný pach.
V čínské medicíně ovšem existuje pravidlo, které říká:
“Nenastane-li zhoršení – nenastane léčba, jen úleva“.
- Celá kúra vede k trvalému zlepšení stavu organismu a má preventivní účinek díky spuštění hlubokých léčivých mechanismů.
- Terapeut může pomocí masáže guasha ovlivnit celé tělo.
- Její pomocí pomáháte normalizovat vzájemné vnitřní působení mezi orgány, což vede k vymizení určitého chorobného procesu, k celkovému ozdravení a omlazování organismu.
- Z hlediska TČM tak “horko a chlad, vítr a vlhko,” které vstoupily do těla, “odcházejí ven”. Guasha posiluje procesy metabolismu a vylučování. Průběžné používání této metody zpomaluje stárnutí.
Masáž Guasha v Číně
V současné Číně je masáž guasha široce rozšířená. Hraje důležitou roli při dodržování zdravého životního stylu a je součástí preventivního přístupu k nemocem. Guasha je nejen typická pro čínskou medicínu, ale je i hluboce zakořeněná v tradici čínského lidu. Tento přístup ke zdraví se odráží nejen v ohromující průměrné délce života populace, která se pohybuje nad 80 let, ale co je důležitější – i v kvalitě života, tedy ve vyšší aktivitě sahající až do vysokého věku.
Indikace
Oblast působnosti masáže guasha je velmi široká. V Číně praktiky TČM uvádí několik příkladů jejích terapeutických účinků:
- při osteochondróze – řecké slovo osteon označuje kost, chondros znamená chrupavka: zlepšuje se krevní oběh v postižených oblastech, roste tok lymfy, což pomáhá odstranit otok a s ním spojené bolesti a uvolňuje svalové křeče
- působení na aktivní body v okolí postiženého kloubu snižuje otok okolních tkání, obnovuje normální krevní oběh a lymfatický oběh, ulevuje od bolesti, zlepšuje pohyblivost kloubů
- při nachlazení, zánětu průdušek – působením na projekční body plic snižuje otok bronchiální sliznice, zlepšuje drenážní funkci dýchacích cest, zmírňuje dušnost a kašel
- při zánětu žlučníku uvolňuje masáž křeče, normalizuje jeho pohyblivost, odstraňuje bolesti a zmírňuje pocit nevolnosti
- na reflexních zónách zad a břicha zlepšuje krevní oběh a normalizuje lymfatický tok v pánvi, což odstraňuje krevní stáze v této oblasti, zbavuje zánětů a normalizuje funkční aktivitu pánevních orgánů. To vede ke vstřebávání srůstů
- působením na jednotlivé části těla zlepšuje stav kardiovaskulárního systému, čímž snižuje krevní tlak, normalizuje srdeční tep a odstraňuje dušnost v důsledku srdečního onemocnění
- zlepšuje stav pleti tím, že odstraňuje toxiny, pigmentaci či akné, čímž dochází k omlazení pokožky
- má příznivý vliv i na nervový systém: zlepšuje spánek, zmírňuje úzkost a zlepšuje chuť k jídlu zhoršenou v důsledku nervových poruch. Obecně zlepšuje stav organismu, zvyšuje tonus a odolnost vůči infekcím
Kontraindikace
- kožní alergie
- infekční kožní nemoci
- snížení počtu krevních destiček
- porušený povrch kůže
- zlomené či srůstající kosti
- snížená funkce ledvin
- otoky při jaterní cirhóze
- rozsáhlé otoky těla
- vysoký krevní tlak
- těhotenství
Foto sady quasha: fortcm.cz, foto po ošetření guashou: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gua_Sha_Massage_Aftermath.jpg