Monáda, co není monáda

nespravna-monada-yin-yangVždy mě nemile překvapí, když někde objevím nesprávně nakreslenou monádu yinu a yangu. Bohužel se její nesprávná podoba objevuje i v logu institucí (a škol), které vycházejí z tradiční čínské medicíny, a její chybnou podobu najdeme také například u stále se rozrůstající kažrodoční ostravské výstavy Zdraví a duše. Mám opravdu problém uvěřit majitelům a organizátorům firem, škol a akcí, kteří nemají ani tak základní znalosti, aby do svého loga nevetkli hrubku stejného formátu, jakou je ypsilon ve slově “vydět” ;-).

Proč je tedy výše uvedená monáda z titulního obrázku špatně?

Yin-Yang-SymbolNerespektuje totiž rozložení a cirkulaci yinu a yangu v monádě – základní směr je takový, jakým vedou hodinové ručičky, a yang (světlá strana) vzrůstá a posiluje se směrem od “šesti hodin ráno” do “dvanácti hodin” monády, kde přebírá vládu yin (temná část), který “vládne” od pomyslného poledne monády do šesti hodin večer (jinak samozřejmě při výkladu podstaty yinu a yangu má každý z aspektů platnost 12 hodin, nikoli 6; toto zjednodušení uvádím pro pochopení na “hodinách” s dvanácti čísly číselníku). Správnou podobu monády vidíte na obrázku u tohoto odstavce vpravo.

Výše uvedená monáda tudíž zaměňuje yin a yang – na místě, kde má být yang, je (nesmyslně) stoupající yin a naopak.

Chápu, že řada firem (a škol) nemá peníze na to, aby předělávala svá loga kvůli takové “maličkosti”, jako je chybný směr monády a přehození yinu a yangu. Jedná se však o tak zásadní chybu, že pokud chtějí tyto instituce působit věrohodně, měly by toto opatření podstoupit a chybu si opravit.